DCA1224A Is Modern Pop Art Painting And Presentation Of Brooklyn Bridge, One Of Favorite Themes Among Artists Who Create Their Art Around Modern Cityscapes. Why Is This Bridge So Interesting And Provocative Topic And So Often Presented In Various Forms Of Art? Probably Because It Is One Of New York City Lifelines, Transferring Hundreds Of Thousands Of Figurative And Vehicles Every Day In Both Directions. This Is Powerful Metaphor Of Busy Life In Metropolis, Lack Of Significance Of An Individual In The Big, Busy City. Dca1224A Is Using Combination Of Newspaper-Like Background For Bridge Presentation. This Is Perfect Example Of Expressionist Art And Visualization Of Artists Inner Life And Ideas About Big City Life. Painting Is Done In Only Several Colors-There Would Really Be No Point In Layering Number Of Colors On Graphic Background Done In Neutral Black-White Newspaper Style. Skyscrapers Are Dark But In Complementary Colors As The Bridge Itself, Underlining Unity Of The Space, The Bridges Connecting Quality That Brings Together Two Parts Of The City. River Slowly Flowing Down Under Is Indigo Blue Toward Graphite Black, In Part Being An Element Of Newspaper-Like Background, In Part Being A Cover Theme But Also Being The One With Bridge Under Which It Flows. Dcs1224A Is Modern Painting That Will Perfectly Fit Into Any Minimalist Modern Interior, Both At Home, In A Living Room Or In Your Office. This Work Of Art Is Hand Painted On A Gallery Wrapped Canvas And Signed By The Artist Ensuring Each Piece Has Some Subtle Differences Making It Distinctly Unique To Each Owner. The High Quality Canvas Wraps Tightly Around A Sturdy Wooden Frame That Will Last For Years To Come. The Painting Comes With Either A Pre-Strewn Wire Or Hinges On The Back So That Its Ready For Immediate Wall Mounting. The Light Weight Of The Piece Allows For Easy Hanging Without Worry Of Damaging Your Wall.
Features:
  • Original hand painted wall art will make a unique focal point for any room
  • Has inner wood frame wrapped with the canvas
  • 48 in. x 36 in. Artwork will go with a verity of decors
  • Ready to hang out of the box
  • Finish: Multi-Color
  • Material: Fabric Canvas
  • Subject: Bridge
  • Orientation: Vertical
  • 1 Year Manufacturer's Warranty
Specifications:
  • Product Dimensions: 36.4" H x 47.5" W x 2.4" D