With its Spacious 40" W x 23.62" D work surface, you can hold up to 2 large monitors, a laptop, and more. It also includes an Retractable keyboard tray that measures 25.625" W x 11" D that is an ergonomic 4.5" below the desktop. EVR Enhanced Vertical Range rises up to 49" and down to 34" above the floor, to optimize the ergonomic work position for people of all heights. Straight up and down motion minimizes required depth (23"). Gas piston assist allows you to easily raise and lower up to 40lbs. Grommet Hole allows you to route cables or add an optional single or dual monitor arm such as the Rocelco DM1 or DM2.
This Versatile floor stand lets you create an independent workstation with the Rocelco DADR-40. It converts your DADR-40 into a full Sit-to-Stand desk that raises from 34" to 49" above floor level. This can help free the space on your current desk and even allow you to create your own L-desk configuration. Mounting hardware and leveling feet included for easy 5-minute assembly and adjustment. Now you can get all the health and productivity benefits of a complete height Adjustable Standing Desk, for a very cost-effective price.
Features:
  • STANDING DESK BUNDLE: Includes the 40" Standing Desk Converter (R DADRT-40) and Deluxe Floor Stand (R DADRB-FS2) to convert desk riser into a full sit to stand desk.
  • QUICK, EASY AND STABLE HEIGHT ADJUSTMENT WITH ENHANCED VERTICAL RANGE DESIGN: Sturdy metal frame with easy-grip side handle and gas piston assist, can raise and lower up to 40 pounds with continuous height adjustment of tabletop from 34" up to 49".
  • EXTRA LARGE WORK SURFACE: 40" wide by 23.5" deep desktop holds up to two 32" monitors and 25.5" wide by 11.25" deep retractable keyboard tray will hold a laptop if needed.
  • RETRACTABLE ERGONOMIC KEYBOARD TRAY: Keyboard tray extends and retracts while keeping a 4.5" spacing between keyboard tray and desktop, helping keep arms and wrists in an ergonomic position to prevent neck and back strain while sitting or standing.
  • Minimal Assembly REQUIRED: Standing Desk Legs attach in minutes and you're ready to go.
Specifications:
  • Product Dimensions: (Desktop) 34"-49"H x 40"W x 23.62"D