Features:
  • Material: Stainless steel
  • Finish: Silver
  • Space saving - The 12" by 16" tub makes it great for tight spaces but still Large enough to prep, wash and rinse comfortably
  • Large convenient drainboard - The 16" right side drain board provides lots of useful space to place food while prepping or for drying dishes, it has a slanted surface to drain excess water
  • High backsplash and raised edges - The 10" backsplash with 8" center holes for faucet mount (not included) will keep walls dry and clean while the raised edges will prevent splashes and overflow
Specifications:
  • Product Dimensions: 44.5"H x 22"W x 31"D
  • Product Weight: 46.7 lbs
  • Product Dimensions: Tub Size: (Left to right) 12"; (Front to Back) 16"; (Depth) 10"
  • Product Dimensions: (Drain board) 16"L x 18.5"W; (Work surface) 36"H; (Legs) 23.5"; (Faucet centers) 8"; (Faucet holes) 1.2"; (Backsplash) 11"H x 2"W; (Drain basket) 3.5"; (Drain outlet) 1.5"